Choć Święto Zmarłych to czas, w którym odwiedzamy groby najbliższych by zapalić świeczkę, kontemplować i odświeżyć rodzinne i przyjacielskie wspomnienia. To jednocześnie także czas, w którym nasilają się na cmentarzach akty wandalizmu i kradzieży. Te dotyczą nie tyle odwiedzających miejsca pochówku, ale grobów, które tego dnia są dekorowane.
Wychodząc naprzeciw niepokojącym statystykom policyjnym, towarzystwa ubezpieczeniowe, choć nie wszystkie, wprowadziły ubezpieczenia dodatkowe do zakresu ofert podstawowych, obejmujące ubezpieczenia cmentarnych nagrobków. Sprowadza się to do wykupienia dodatkowej opcji przy zakupie polisy na ubezpieczenie domu, mieszkania, dobytku czy zdarzeń losowych.
Ubezpieczenia dodatkowe, w zakres których wchodzi ochrona grobów naszych bliskich, mają dość szerokie zastosowanie, i są to tanie ubezpieczenia, co dla wielu jest nie mniej ważne. Obejmuje nie tylko szkody powstałe w wyniku „działalności ludzkiej” (kradzież cennego kamienia, marmuru, metalowych krzyży itp.), ale też warunków atmosferycznych, takich jak powódź, śnieg, grad czy huragan, i takich zdarzeń jak na przykład upadek drzewa czy osunięcie ziemi.
Towarzystwa, które posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia dodatkowe mienia cmentarnego, to przede wszystkim duże i znane podmioty: TUiR Warta (w pakiecie Warta Dom Komfort), PZU (PUZ Dom Plus), Uniqa (Pakiet Quatro), Allianz, HDI (HDI Rodzina), ale też stosunkowo młode towarzystwo Signal Iduna (Signal Iduna Pakiet Dom). Koszt wykupu takiej opcji polisy to z reguły ledwie kilka procent ogólnej sumy, na jaką ubezpieczamy własny majątek – w Warcie i Signal Iduna będzie to 1 procent,. Nierzadko, towarzystwa liczą wysokość składki procentowo od wartości nagrobka, np. w PZU jest to 2 procent. Kwotowo, są to jednak z reguły tanie ubezpieczenia, co może zachęcać do rozszerzenia podstawowego zakresu w przypadku dużego prawdopodobieństwa wystąpienia szkody.
By otrzymać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia nagrobka, należy dostarczyć do towarzystwa dokumentację zdjęciową zniszczonego miejsca, choć w przypadkach niewielkich szkód, często wycenianych na 100 złotych, odpowiedzialność często jest wyłączona. Nie obejmuje ona także szkód wyrządzonych przez zarządców cmentarza czy pracowników profesjonalnych firm obsługujących takie obiekty sakralne – w tym przypadku obowiązują polisy oc tych firm. Wyłączeniu podlega również naturalne niszczenie tych obiektów, powodowane zwyczajnym upływem czasu. Tanie ubezpieczenia nie obejmują również często pojedynczych elementów nagrobka, z nim związanych, np. wazonów czy wyżłobionych liter. Jednocześnie niektóre, jak PZU, oferują nam ubezpieczenie przed kradzieżą przygrobowej ławki. Dla wielu towarzystw bardzo ważna będzie także lokalizacja nagrobka.
Choć opcja ubezpieczenia nagrobka należy do kategorii „tanie ubezpieczenia”, zanim dopiszemy ją do polisy majątkowej warto zapoznać się ze szczegółami zdarzeń, którym ona podlega. Istotnym elementem będzie tutaj maksymalna suma ubezpieczenia (np. w Warcie jest to dziś ok. 20 tysięcy zł), na jaką możemy liczyć w przypadku poszczególnych rodzajów zniszczeń, uszkodzeń i kradzieży.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz