wtorek, 15 marca 2011

Nadwaga u kotów problemem wielu późniejszych dolegliwości


Koty hodowane w mieszkaniach, rzadko wychodzące na powietrze i generalnie mające mało ruchu, często borykają się z problemem jakim jest nadwaga. Niektórzy właściciele czworonogów bagatelizują ten stan. Jest to błąd, który później może sprawić, że trzeba będzie wydać sporo pieniędzy by pokryć koszty leczenia kota. Nadwaga, jest bowiem przyczyną wielu chorób i dolegliwości, na które cierpią koty.
Otyłość dotyka najczęściej zwierzęta, które przekroczyły 7 rok życia lub też takie, które zostały wysterylizowane czy wykastrowane. Zarówno starość jak i wspomniane zabiegi przyczyniają się do wolniejszego metabolizmu.
Zbyt dużo tłuszczu pokrywającego narządy w tym serce może przyczynić się do ich niewydolności. Kotyz nadwagą szybciej się męczą, mogą mieć problemy z oddychaniem oraz z poruszaniem. Ponadto zbyt duży ciężar sprzyja powstawaniu zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Zmniejsza się również kocia odporność.
Warto więc postarać się pomóc czworonogom wrócić do prawidłowej wagi. Najpierw dobrze jest ocenić czy koty mają nadwagę czy też otyłość. Jeśli koty ważą nie więcej niż 20 % więcej niż to określa norma to znaczy, ze mają nadwagę. O otyłości mówimy gdy waga ciała jest o ponad 20 % większa od dopuszczalnej normy. Nie ma co rozpoczynać odchudzania na własną rękę, najlepiej udać się z tym problemem do weterynarza, który zaleci właściwą dietę.

Najczęściej polega ona na zastąpieniu dotychczasowej karmy, taką, która ma obniżoną zawartość kalorii. Przy stosowaniu diety trzeba pamiętać, by nie próbować zbyt szybko osiągnąć efektów. Gwałtowne odchudzanie czy głodzenie bardzo źle wpływa na koty. Zwierzęta powinny chudnąć maksimum 0,4 kg na tydzień. Powinno się też zwrócić uwagę wszystkim domownikom i odwiedzającym nas osobom, by nie dokarmiały czworonogów żadnymi smakołykami, które są najczęściej wysokokaloryczne. Na początku koty będą niezadowolone ze zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, nie powinniśmy jednak im ulegać.

Pomocny w odchudzaniu jest również ruch. Trzeba więc codziennie zachęcać koty do zabawy oraz starać się je wyprowadzać na dwór, jeśli są do tego przyzwyczajone. Lekarz weterynarii może również zalecić różne suplementy, które pozwolą na przyśpieszenie metabolizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz