poniedziałek, 21 marca 2011

Ubezpieczenie społeczne w Polsce czy za granicą?


Ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe dla każdego pracującego polaka, co raz częściej jednak wielu obywateli pracuje poza granicami kraju i wcale nie zamierza spędzać życia na emeryturze w Polsce. Obecnie opłata za ubezpieczenie społeczne może być w takiej sytuacji wyłączona w kraju, dzięki istniejącej umowie międzynarodowej. Istnieją trzy sytuacje, w których określa się właściwe ustawodawstwo, czyli miejsce, w którym obywatele polski powinni opłacić składki za ubezpieczenie społeczne.

Pierwsza z nich to ustalenie ustawodawstwa na podstawie przepisów Unii Europejskiej, dla polaków pracujących w państwach unijnych, na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. W takim przypadku składka za ubezpieczenie społeczne dla pracownika najemnego, pracującego na terenie jednego kraju będzie opłacana w tym kraju nawet, jeśli jego miejsce zamieszkania znajduje się gdzie indziej.
Jeżeli pracodawca lub przedsiębiorca posiada zarejestrowaną siedzibę na terytorium jakiegoś państwa to ubezpieczenie społeczne pracowników będą opłacane właśnie w nim. Również osoby pracujące na własny rachunek, czyli te prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wspólnicy spółek, przedstawiciele wolnych zawodów, artyści, twórcy i rolnicy mają prawo opłacać polisy społeczne w miejscu wykonywania zawodu.
Pracownicy, którzy w ramach pracy zawodowej przebywają na terenie kilku państw, także mogą ubezpieczenie społeczne opłacić w kraju, w którym ma siedzibę pracodawca, jeżeli są oni w delegacji, pracują w kilku państwach Unii i mieszkają w jednym z nich lub ci, którzy mieszkają w jednym kraju UE a pracują w kilku innych również należących do wspólnoty. Osoby pracujące dla kilku pracodawców w różnych państwach, składkę za polisy zobowiązane są opłacać w kraju zamieszkania. Kolejną sytuacją, w której należy ustalić ustawodawstwo jest ta, w której Polska zawarła umowy międzynarodowe z innymi krajami, a pracownicy wykonują prace w kraju, z którym umowa ta została podpisana. W sytuacji takiej pracownicy są zobowiązani do opłaty za polisy ubezpieczeniowe, w kraju, w którym wykonują swoją pracę. Wyjątkiem są tu osoby wysyłane za granicę przez pracodawcę jako pracownicy właśni by wykonywać prace na jego rzecz i od niego otrzymujące wynagrodzenie, osoby te polisy ubezpieczeniowe opłacają w Polsce. Ostatnia sytuacja, w której ustala się ustawodawstwo to taka, w której praca wykonywana jest w państwach bezumownych, czyli takich, z którymi Polska nie ma zawartych umów międzynarodowych lub są to państwa nienależące do Unii. W przypadku takim polisy ubezpieczeniowe muszą być opłacone w Polsce. Chyba ze pracownik został oddelegowany do pracy w podmiocie zależnym, który podlega pracodawcy w Polsce, w takiej sytuacji jest on bezpośrednim pracodawcą dla delegata. Czasem dochodzi również do sytuacji, gdy ubezpieczenie społeczne trzeba opłacić w kraju wykonywania pracy, jest to tak zwane podwójne ubezpieczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz