środa, 16 lutego 2011

Co z emeryturą, kiedy zmieniamy kraj zamieszkania?


Mieszkając i pracując w Polsce, musimy odprowadzać składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne – są one dzielone między Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Otwarty Fundusz Emerytalny, do którego należymy. Z tych dwu części składowych, gdy nabędziemy odpowiednich uprawnień, otrzymamy emeryturę. Jeśli chcemy zwiększyć swoje świadczenia emerytalne, możemy też wykupić jakieś emerytalne ubezpieczenia dodatkowe. Co jednak wtedy, gdy w pewnym momencie wyjedziemy na stałe do innego państwa?

Jak wówczas funkcjonują ubezpieczenia emerytalne?

Cóż, wszystko zależy od tego co to za kraj, bo przecież w każdym ubezpieczenia emerytalne są regulowane odrębnymi przepisami. One mówią o tym, jakie są warunki otrzymania emerytury i wyznaczają sposób jej obliczania. Podstawowym czynnikiem zawsze jest to jak długo i w jakiej kwocie odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje prawo, że nie ważne, w którym kraju płaciliśmy składki, wszystkie one powinny być wzięte pod uwagę.

Jeśli więc zmieniliśmy kraj zamieszkania, wówczas wniosek o przyznanie emerytury, składamy właśnie w tym kraju. Oczywiście po osiągnięciu odpowiedniego wieku, który uprawnia w danym państwie do świadczenia emerytalnego. W niektórych krajach, zasady na jakich działają te ubezpieczenia, pozwalają równocześnie pracować i pobierać emeryturę, w większości jednak warunkiem jej otrzymania jest osiągnięcie wieku emerytalnego oraz zaprzestanie pracy zarobkowej. O tą sprawę należy zapytać w odpowiednim urzędzie, który w danym państwem zajmuje się przyznawaniem świadczeń wynikających z ubezpieczenia emerytalnego. Warto też pamiętać, że wiek emerytalny różni się w poszczególnych państwach.

Przeanalizujmy te zasady na przykładzie. Przypuśćmy, że mamy 63 lata i dotychczas mieszkaliśmy i płaciliśmy składki na ubezpieczenie w trzech państwach: X, Y i Z. W państwie X ubezpieczenie emerytalne uprawnia nas do pobierania świadczenia po osiągnięciu 63 lat. Państwo Y ustaliło wiek emerytalny na 64 lata, zaś w kraju Z jest to 65 lat. Aktualnie mieszkamy i odprowadzamy składki na ubezpieczenie w państwie Z. Tu też chcemy otrzymać emeryturę. Brakuje nam 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, gdy one miną możemy wystąpić o emeryturę w tym państwie. Ale możemy też wcześniej starać się o to świadczenie w państwach X i Y.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz