Jak wiadomo każdy z nas jest swego rodzaju turystą a szczególnie wtedy kiedy wyjeżdża czy to na urlop czy też na dłuższy wypoczynek. Ale niestety potencjalny turysta musi mieć pewną świadomość że wyjeżdżając musi (powinien) pewne ubezpieczenia turystyczne wykupić. Przede wszystkim niewiele wiemy o tym jakie rodzaje ubezpieczeń turystycznych dostępne są na rynku. Okazuje się że mamy ich kilka. I tak:
Pierwsze z nich, to ubezpieczenie samochodu w podróży. Musimy wiedzieć o tym że OC pojazdu powinno nam wystarczyć na wyjazd za granicę jeśli wybieramy się do krajów z Unii Europejskiej. No ale nie zawsze. Okazuje się że w kilku państwach wymagana jest zielona karta - która jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym, będącym dowodem, że jego posiadacz objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.
Warto jeszcze wspomnieć o tym że drugim ubezpieczeniem które obowiązuje w państwach Unii Europejskiej a także państwach Zielonej Karty jest oczywiście ( CA) . Jest to polisa która pokrywa koszty jakie ponosimy podczas zwrotu zamieszkania czy też zakwaterowania, a czasem też koszt wynajęcia samochodu zastępczego w przypadku awarii w naszym samochodzie.
Jeśli chodzi o rodzaje ubezpieczeń turystycznych to kolejnym jest ubezpieczenie bagażu. Możemy mówić tutaj o ubezpieczeniu bagażu podczas podróży. Co zatem uważa się za taki bagaż co możemy ubezpieczyć są to zwykle rzeczy należące do ubezpieczonego a także te wypożyczone przez niego. Ale niestety takie ubezpieczenie nie obejmuje takiego sprzętu jak:
sprzętu komputerowego, pieniędzy w gotówce lub innej formie, biżuterii, dzieł sztuki.
Jeśli chodzi o wysokość składki zależna ona jest od sumy ubezpieczenia a także zakresu jej ochrony i okresu trwania umowy. Takie ubezpieczenie obejmuje: kradzież, uszkodzenie, zniszczenie , a także utratę bagażu w skutek deszczu , lawiny czy katastrofy.
Kolejnym rodzajem ubezpieczenia jest między innymi ubezpieczenie zdrowotne. W krajach Unii Europejskiej samo ubezpieczenie z opieki medycznej w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia nie wystarcza. Okazuje się że nie bo niestety takie ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia w placówkach prywatnych a także w przypadku transportu z miejsca wypadku do szpitala a także zakup lekarstw. Widzimy zatem że dodatkowo warto wykupić jeszcze dodatkową polisę.
Inne rodzaje ubezpieczeń turystycznych to takie które zabezpieczy nas od kosztów związanych z rezygnacją z wyjazdu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu uzyskujemy zwrot kosztów w wypadku rezygnacji z wyjazdu. Ale niestety nie całość bo takie ubezpieczenie jest pomniejszone jeszcze o udział własny biura podróży, który z reguły wynosi około 20 %. Cena takiej polisy zależy oczywiście od kosztu naszego wyjazdu, najczęściej stanowi 3% jej wartości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz