wtorek, 8 lutego 2011

Fotoradar, a bezpieczeństwo polskich dróg

W naszym kraju system karania kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość i zostali zarejestrowani przez fotoradar jest zbliżony do tego, który funkcjonuje w Austrii i Hiszpanii. Składa się więc z dwu elementów – sankcji pieniężnej i punktów karnych. Mandat z tego tytułu zawsze otrzyma właściciel auta. Gdy tak się stanie ma do wyboru: albo go przyjąć, albo powiedzieć, kto w tym czasie był kierowcą. To rozwiązanie sprawia, że policji bardzo łatwo zidentyfikować osobę, której trzeba wręczyć mandat, nawet jeśli pochodzi ona z innego kraju.



Inne zasady obowiązują na drogach francuskich, włoskich i niemieckich. Tam, w analogicznej sytuacji, mandat trafia do kierującego, którego zidentyfikowanie jest nieraz dużo trudniejsze. Dlatego też w przypadku zagranicznych kierowców, sprawy takie bywają umarzane. Niemniej w tych krajach jest dużo patroli, które często domagają się natychmiastowego zapłacenia mandatu. Nieraz jest tak, ze policjanci dysponują terminalem, który umożliwia zapłatę należności kartą albo też podwożą winowajcę do bankomatu.

Austriacka i niemiecka drogówka może poprosić o zastaw kierowcę, który złamał przepisy i nie jest w stanie zapłacić mandatu od ręki. W Szwajcarii taka sytuacja skutkuje aresztem, który trwa dopóki ktoś nie ureguluje należności za złamanie przepisów.

Oprócz tego w większość państw Unii Europejskiej, tak samo jak u nas, otrzymuje się punkty karne. Za przekroczenie prędkości we Włoszech, można otrzymać od 2 do 10 karnych punktów, we Francji 1-6. Po zebraniu określonej ich ilości, kierowca traci prawo jazdy na okres do dwóch lat we Włoszech i do trzech lat we Francji.

W Polsce, jeśli kierowca posiada prawo jazdy nie dłużej niż rok, po uzbieraniu 21 punktów traci prawo jazdy i musi ponownie zdać egzamin, by je później odzyskać. W przypadku bardziej doświadczonych kierowców limitem, od którego grozi ta sankcja jest 25 punktów karnych.
Te wszystkie sankcje mają jeden cel – zapewnić bezpieczeństwo na polskich drogach. Niestety, jak podają firmy ubezpieczeniowe – z roku na rok wartość szkód, które pokrywają ubezpieczenia komunikacyjne www.autocasco-online.pl, rośnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz