wtorek, 1 lutego 2011

Polisy z funduszem kapitałowym


W Polsce nadal popularne są produkty, który z jednej strony pełnią rolę ubezpieczenia, a z drugiej są sposobem na oszczędzanie. Niemniej kryzys gospodarczy sprawił, że więcej klientów zaczęły interesować takie polisy, które gwarantują wyższe bezpieczeństwo, kosztem mniejszych zysków. Chodzi głównie o produkty, które posiadają tzw. gwarancję kapitału. Takie polisy gwarantują, że przy określonych składkach przez określony czas, właściciel ubezpieczenia otrzyma konkretną kwotę pieniędzy. Czasem jest to cała kwota, a czasem jest to suma minimalna, z założeniem, że w przypadku dobrej koniunktury klient może uzyskać więcej pieniędzy.

Coraz chętniej Polacy decydują się też na tak zwane polisy strukturyzowane. Tak naprawdę ich głównym zadaniem nie jest ochrona, choć sprzedaje się je jako ubezpieczenia na życie lub na dożycie, lecz zwiększanie kapitału, który klient wpłaca w postaci składek. Nadanie temu produktowi formy ubezpieczenia ma tylko jeden cel – ominąć tzw. podatek Belki.
Produkty strukturalne pozwalają nawet na kilkunastoprocentowy zysk, pod warunkiem, że przewidywany, przez organ emitujący produkt, scenariusz zostanie zrealizowany. W sytuacji, gdy rynki zachowają się odmiennie od oczekiwań, wówczas właściciel takiej „polisy“, otrzyma tylko kwotę zagwarantowaną w umowie. Średnio co drugi produkt strukturalny sprzedawany jest jako ubezpieczenie na życie.

Alternatywą dla tej formy oszczędzania, którą od pewnego czasu proponują banki, są lokaty, na których odsetki naliczane są codziennie. Daje to bankowi samodzielność, bo może taki produkt oferować bez współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, pozwalają na uniknięcie podatku Belki, a klient może swobodnie dysponować zgromadzonymi środkami. Jeśli zaś potrzebne jest mu ubezpieczenie, może wykupić je jako oddzielny produkt.

Choć z drugiej strony produkty, które pełnią tylko funkcję ochronną są mniej popularne. Konsumenci ciągle częściej wybiorą ubezpieczenie z opcją inwestycyjną niż tradycyjne. Najczęściej ubezpieczenia bez tej funkcji występują jako grupowe ubezpieczenie na życie, które zawiera pracodawca, a pracownik sam wybiera czy chce do niego przystąpić czy też nie. Ubezpieczenie na życie jest też wymagane przez wiele banków w sytuacji udzielania kredytu hipotecznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz