piątek, 18 lutego 2011

Koniec kłopotów z podwójnym ubezpieczeniem

Każdy polski kierowca ma świadomość, że wraz z nabyciem auta powinien również zaopatrzyć się w ubezpieczenie oc samochodu. Jest to oczywiście prawda, ponieważ ubezpieczenie oc samochodu należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Nie zawsze jednak samochód, który nabywa kierowca jest pojazdem nowym i wtedy może pojawić się problem, jakim jest podwójne ubezpieczenie oc samochodu.
Wchodząc w posiadanie pojazdu, który nie pochodzi prosto z salonu nowy właściciel powinien dowiedzieć się od poprzedniego użytkownika auta czy i jakie ubezpieczenie oc samochodu posiadał. Szczególnie ważna jest znajomość daty rozwiązania ważności polisy. Znając termin wygaśnięcia można odpowiednio wcześnie powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym do tej pory ubezpieczone było auto o zmianie pakietu lub chęci przejścia do innego ubezpieczyciela. Po zakupie pojazdu jego nowemu właścicielowi przysługuje trzydzieści dni na ewentualną zmianę polisy.

Wielu kierowców zwleka z poinformowaniem firmy ubezpieczeniowej o zmianie polisy tak długo, że papiery nie zdążają dotrzeć do ubezpieczyciela na czas i muszą oni opłacać podwójne ubezpieczenie oc samochodu. Na dzień dzisiejszy po dacie wygaśnięcia umowy na ubezpieczenie oc samochodu takie polisy nie wygasają a zamiast tego zostają przedłużone automatycznie. Część kierowców nie zna znowelizowanych przepisów i zmuszona jest płacić podwójnie. Skarg na podwójne ubezpieczenie,które wpływają do Rzecznika Ubezpieczonych jest dość dużo, dlatego też Ministerstwo Finansów zastanawia się nad kolejną zmianą przepisów. Po jej wprowadzeniu polisy oc po poprzednich właścicielach pojazdu po dwunastu miesiącach wygasałyby całkowicie. By jednak nie dopuścić przez to do zwiększenia się liczby pojazdów poruszających się bez ważnego oc, kara za jego brak zostałaby zwiększona do kwoty będącej równowartością dwóch minimalnych wynagrodzeń miesięcznych a w przypadku kierowców samochodów ciężarowych kwota ta byłaby równa trzem pensjom. Dodatkowo za przerwę w posiadaniu polisy trwającej ponad czternaście dni kierowca samochodu osobowego zmuszony będzie zapłacić dwa tysiące siedemset siedemdziesiąt dwa złote grzywny. W przypadku krótszej przerwy zastanie nałożona odpowiednio mniejsza kara pieniężna.

Zapowiadana ustawa zmieni również zasady dotyczące zawierania umowy oc poprzez ubezpieczenie direct, dzięki czemu wydruk komputerowy będzie dostatecznym dowodem na ważność posiadanego ubezpieczenia, obecnie, bowiem należy posiadać oryginał polisy. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach oc prawdopodobnie wejdzie w życie już w przyszłym roku i zlikwiduje problem podwójnego oc oby tylko wraz z nią nie pojawiły się nowe problemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz